Severní Norsko – souostroví Lofoty a Vesterály, Tromsø a Laponsko s polární září – PŘIPRAVUJEME

Na začátek letošního listopadu jsme připravili opět jednu lahůdkovou fotografickou expedici. Vydáváme se na ….. denní expedici na sever Norska, do míst s malým počtem obyvatel, nádhernou a drsnou krajinou, ale hlavně s polární září. Vyrážíme na severonorské souostroví Lofoty a poté přes Tromsø do Laponska a jeho správního centra Alty. Na většině míst, kterými se vydáme, se nacházejí nejideálnější místa s možností fotografovat polární záři (Aurora Borealis). Čeká nás pozdní lofotský barevný podzim a pravá zima za polárním kruhem, nespočet fjordů, divoká zvěř a spousta nočního fotografování.

2015_2

Severní Norsko má naprosto úžasnou přírodu a čeká nás pobyt v drsné, ale nádherné podzimní a zimní krajině. Budeme cestovat velkým vozidlem po souostroví Lofoty od vesničky s nejkratším názvem na světě „A“ až k mostu na pevninu nedaleko Narviku. Pokud nám to čas dovolí, podíváme se také do něj. Přece jen, je to nejsevernější přístav Norska, který nezamrzá. Zastavíme se v nedaleké polární ZOO, kde žijí všichni zástupci drsné severské krajiny. Dále se vydáme okolo několika úžasných fjordů do Tromsø a z něj budeme pokračovat do správní centra Laponska v Altě. Zvláště v jejím okolí se dá očekávat, že budeme míjet stáda polodivokých sobů. Předpokládáme, že několikrát zažijeme pravá fotografická jatka v podobě fotografování polární záře, která by měla být v tuto dobu nejintenzivnější a nejhezčí.

Kdo by neměl na takovéto výpravě chybět?

Každý, kdo chce získat zajímavé zážitky a ojedinělé fotografie nádherných míst naší planety, zvířat a krajiny. Také není směrodatné, zda se fotografováním živíte, nebo zda máte fotografování jen jako koníčka. Na své si přijde každý. Není podstatné, zda fotografujete kompaktem nebo zrcadlovkou s několika objektivy. Každý z účastníků si bude moci vyzkoušet zajímavou techniku a pořídit snímky, které budou pro něj jedinečné. Nejsme klasický zájezd, ale výprava fotografů. Maximální čas je tedy věnován této činnosti. Pomůžeme méně zkušeným a poradíme tak, aby jejich výsledky byly co nejlepší. Všichni jsme na stejné lodi a naši spolucestovatelé mají pochopení pro potřeby toho druhého. I začátečníci rychle poznají, že ani s „kompaktem nejsou na druhé koleji“.

Pokud nevlastníte zrcadlovku, nevadí. I s kompaktním fotoaparátem se dá skvěle fotit, ukážeme vám, jak na to! Pokud budete potřebovat, půjčíme vám stativ, bez kterého se polární záře opravdu nedáfotografovat!

Zvládnu to? Jaké nároky budou na mě kladeny?

Tato fotografická cesta je z hlediska fyzické náročnosti trochu jednodušší a kratší než naše ostatní cesty, které jezdíme po světě. Zvládnete ji v pohodě! Na naprostou většinu míst se dostaneme autem a vám stačí jen vystoupit a fotit.

Fotoexpedice-2015-Krásy-Světa-Lofoty-hotel

O co se postaráme?

Celou oblast kam jedeme máme velmi dobře zmapovanou a víme, kam má smysl jet a kam ne. Byli jsme zde již s několika výpravami fotografů. Cestu zastřešuje naše partnerská CK Stella Travel Agency.

Cestovní smlouva pro účastníky bude vystavena od CK Stella Travel Agency, která je samozřejmě pojištěna proti úpadku u pojišťovny Uniqa. 

Fotoexpedice-2015-Krásy-Světa-Lofoty-podzimní-krajina

Co to bude celé stát?

Cena cesty je 67 990,- Kč za osobu

Cena obsahuje: kompletní leteckou, trajektovou a automobilovou dopravu, všechny taxy, poplatky, vstupné do národních parků a ZOO, ubytování v hotelích a penzionech bez stravy, program dle rozpisu, 1–2 průvodce.

Cena neobsahuje cestovní pojištění účastníků a pojištění storna ze strany účastníka. Velikost zavazadel je omezena na menší kufr a batoh s fototechnikou.

Cena je platná pro osobu ve dvoulůžkovém pokoji a závazné rezervaci do 1. 8. 2018.

U pozdějších přihlášek mohou být zvýšeny náklady na letenku a ubytování podle tarifu letecké společnosti a místa ubytování.

Jako rezervační zálohu je nutné uhradit částku 5 000,- Kč do 14-ti dnů po objednání.

Kolik fotografů se bude účastnit?

Minimální počet jsou 3 účastníci + průvodce. Abychom zachovali osobní a profesionální přístup ke všem účastníkům je počet účastníků omezen na 7 osob + průvodce.

2015_4

Proč s námi jet?

Cesty se účastní spolek lidí, které spojuje stejná záliba. Jsme zde pro vás a proto, abychom vám poradili co fotografovat a jak! Proto jedeme do nádherné podzimní a zimní přírody souostroví Lofoty, okolí města Tromsø a Laponska. Všichni účastníci obdrží před cestou podrobný katalog. Nikdo vás nebude omezovat v potřebném času na fotografování, ba právě naopak. Jedeme jako výprava fotografů a podle toho je cesta přizpůsobena. Po většinu cesty se budeme pohybovat na místech kde nás nebudou ostatní turisté omezovat.

Jak se polární záře (Aurora Borealis) fotografuje a jak to bude probíhat?

Z fotografické techniky je nejlepší fotoaparát s možností manuálního ostření a nastavením manuální expozice. Je úplně jedno jestli to je zrcadlovka nebo kompakt. Dále je dobré mít kabelovou nebo bezdrátovou spoušť, kvalitní a pevný stativ a širokoúhlý objektiv. Pokud takový fotoaparát nemáte, nevadí. Ukážeme vám, že i s tím co máte jste schopni dělat zajímavé fotky. Vše ostatní okolo focení se dozvíte na místě od našeho průvodce a lektora.

Rozhodně se neobejdete bez dobrého oblečení a kvalitní obuvi! Pokud jezdíte na hory na lyže, stačí vám toto lyžařské oblečení. Přestože se budeme pohybovat hodně na severu, bude nám na pobřeží Lofot pomáhat teplý Golfský proud. Teplota se může pohybovat od 5 ºC do –5º C. Na severu mezi městy Tromsø a Alta se může pohybovat teplota od 0 ºC do –10º C. V každém vozidle bude velká termoska s čajem. Při minulé cestě za polární září se nám to velmi osvědčilo. Přesto doporučujeme, pokud máte, vzít si sebou malou osobní termosku.

Na každý den máme plán co budeme dělat a kam pojedeme. K tomu je nutné se připravit na večerní fotografování. Záře se začíná objevovat okolo 18. hodiny a může být vidět 2 hodiny, ale také celou noc. Při minulé cestě jsme fotografovali asi do jedné hodiny ráno a bylo to úžasné! Pokud se nám fotografování protáhne, dojde samozřejmě další den k úpravě programu, tak abyste si odpočinuli.

Po dojezdu na místo focení polární záře zůstanou vozidla stát s běžícími motory, abychom v nich udrželi teplo pro toho, kdo se bude potřebovat ohřát. Nebude možné, aby někdo odjel do hotelu třeba po hodině strávené na místě a podobně. Nejsilnější a nejzajímavější světlo bývá okolo osmé až desáté hodiny večerní. Konec focení neumíme v tuto chvíli odhadnout. Nepředpokládáme, že bychom zůstávali na lokalitě dlouho přes půjnoc.

Den 1.

Odlet z Prahy.

lofoten-norway-bridges-cities-clouds-3015874-1680x1050

Fotoexpedice-2015-Krásy-Světa-Lofoty-tresky

Den.

Po vydatném spánku odjedeme na letiště, kde vrátíme vozidla a vracíme se stejnou cestou přes Oslo do Prahy. Přílet do Prahy bude v odpoledních hodinách.

Berte, prosím, tento itinerář kurzu a cesty jako předpokládaný. Program kurzu může ovlivnit hlavně počasí. Máme připraveny i záložní alternativy, pokud bychom se z nějakých důvodů nedostali na dané místo. Naším cílem je nalézt s vámi ta nejzajímavější místa a vytvořit podmínky pro pořízení nejlepších fotografií především Aurory Borealis a typické krajiny souostroví. 

Další info pro zájemce na adrese: expedice@krasysveta.cz


Objednací formulář - "Lofoty, polární záře "

Vaše jméno a příjmení (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Vaše adresa

Vaše telefonní číslo

Poznámky